0,00

Twój koszyk

Bezpieczne połączenie

Robot koszący zamiast traktorka do trawy, czy to w ogóle możliwe?

Robot koszący zamiast traktorka do trawy, czy to w ogóle możliwe?

Każdy właściciel dużego terenu wie, jak ogromnym i uciążliwym problemem może być koszenie trawy. Równo przystrzyżony trawnik to jeszcze do niedawna wiele godzin ciężkiej pracy. Na przestrzeni lat, wiele się w tej kwestii zmieniło – do gry wkroczyły traktory do trawy oraz roboty koszące. Które rozwiązanie wybrać? Czy robot koszący zamiast traktorka do trawy to dobry pomysł? Sprawdź!

Robot koszący czy traktor do trawy – co wybrać?

Zanim poznasz odpowiedź na pytanie, co wybrać – robot koszący czy traktor do trawy, poznaj specyfikę obu typów urządzeń koszących. Do dużych terenów, takich jak ogrody, parki, boiska czy pola golfowe, do niedawna właściwie jedyną słuszną opcją były traktorki do koszenia. To specjalnie skonstruowane pojazdy, które zapewniają komfortową pracę i wydajne koszenie na nawet bardzo dużych powierzchniach.

Traktorki koszące swoją budową przypominają wózki golfowe typu meleks, a kierowanie nim jest niezwykle proste. Oczywiście pod spodem znajdują się noże tnące źdźbła trawy na pożądanej wysokości oraz inne rozwiązania, zwiększające funkcjonalność sprzętu – np. zestaw do mulczowania, kosz na trawę i inne, zależnie od modelu. Do obsługi traktorka koszącego konieczna jest praca człowieka – to on prowadzi pojazd, więc musi na to poświęcić swój czas.

Roboty koszące to natomiast rozwiązanie, które ogranicza pracę człowieka do absolutnego minimum, czyli zaprogramowania pracy robota (co można uczynić także zdalnie!). Roboty do koszenia trawy stanowią doskonałe rozwiązanie przy codziennej pielęgnacji trawnika, gwarantując najwyższej jakości koszenie każdego terenu zielonego – zarówno małych, przydomowych trawników, jak i wielkich powierzchni trawiastych (do nawet 2 ha). Dzięki takim robotom można cieszyć się pięknym wyglądem trawnika, bez potrzeby wykonywania pracy samodzielnie. Wystarczy odpowiednio podłączony system i dopasowane do terenu urządzenie, by cała praca mogła zostać wykonana samoczynnie przez automatyczną kosiarkę.

Robot czy traktor koszący – funkcje, zalety

Na pytanie robot koszący czy traktor do trawy wielu ekspertów jednoznacznie odpowiada: robot! Urządzenie działa szybko, wydajnie i jest wyposażone w ogrom praktycznych funkcji. Aby utwierdzić się w tym przekonaniu, prezentujemy zalety oraz funkcjonalności robotów koszących oraz traktorków do koszenia.

To, co na pewno przemawia za zakupem robota koszącego, to jego zastosowanie w każdym terenie. Radzi on sobie bowiem zarówno w małym ogrodzie, jak również na murawie, na polu golfowym i na każdej innej powierzchni. Co więcej, nie straszny są mu tereny górzyste, pagórki i wzniesienia, a także rabaty, skalniaki i ścieżki ogrodowe. Dzięki czujnikom i odpowiedniemu rozplanowaniu terenu, sprzęt będzie skutecznie wykonywał swoją pracę. Tu jednak należy sprawdzić przy zakupie, do jakiego nachylenia odpowiedni jest dany robot koszący (np. model Ambrogio QUAD Elite 3500 m2 pracuje na maksymalnym nachyleniu zboczy na poziomie 70%).

Utrzymanie trawnika w nienagannym stanie, nie należy do zadań łatwych i mało wymagających. Mając jednak robota koszącego wszystkie te problemy przestają mieć znaczenie. Pełna automatyka, inteligentny system, wszystko wykonywane zgodnie z założeniem i potrzebami właściciela terenu – ilość inteligentnych funkcji, czujników i trybów sprawia, że robot sprosta wymaganiom najbardziej wymagającego terenu. Na uwagę zasługują m.in.: czujnik deszczu, czujnik podniesienia, zabezpieczenie przed kradzieżą, GPS, łączność Bluetooth, regulacja wysokości koszenia, mulczowanie trawnika, powrót do stacji ładującej, po zakończeniu koszenia lub gdy rozładowuje się bateria.

Poza tym warto wiedzieć, że roboty koszące posiadają funkcję mulczowania trawnika w obiegu zamkniętym. Źdźbła są koszone, a następnie pokos jest rozdrabniany i rozrzucany po trawniku. Nie musisz budować kompostownika ani opróżniać zbiornika ze skoszoną trawą, a zyskujesz naturalny nawóz dla swojej trawy.

Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, robot czy traktor koszący, należy też wziąć pod uwagę funkcje i zalety traktorków. Traktorki ogrodowe nie mają skomplikowanej budowy i nie są wyposażone w wiele innowacyjnych funkcji. To raczej proste sprzęty, które są przystosowane do koszenia trawników w trakcie jazdy. W ofercie producentów są dostępne modele dedykowane do średnich, jak i bardzo dużych nawierzchni trawiastych, choć z uwagi na duże gabaryty, raczej nie mogą to być tereny o nierównych krawędziach czy z wieloma przeszkodami (korzenie, rabaty, krawężniki itp.).

Traktorki pracują w oparciu o silnik spalinowy, więc nie są ekologiczne i do tego wiążą się z dość wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Mankamentem traktorków jest też głośna praca oraz to, że w trakcie koszenia na terenie nie powinny przebywać dzieci ani zwierzęta. Jeśli więc ważna jest dla Ciebie cicha, komfortowa praca sprzętu, tu na pytanie robot koszący czy traktorek do koszenia odpowiadamy: zdecydowanie robot.

Gdzie kupić robot koszący?

Decyzja zapadła i już wiesz, że robot koszący zamiast traktorka do trawy to dobre rozwiązanie. Czas znaleźć odpowiedni sprzęt! Wybierając nasz sklep, otrzymają Państwo nie tylko szeroki wachlarz wyboru automatycznych kosiarek w atrakcyjnych cenach, ale także profesjonalne doradztwo w zakresie odpowiednich produktów oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na zakupiony sprzęt.

Zapraszamy do zakupu w sklepie online, ale również do odwiedzin stacjonarnego sklepu ROBOPUNKT, który zlokalizowanych jest w Łodzi przy ul. Złotno 126. Tam można sprawdzić osobiście, jak robot koszący działa na testowych trawnikach. Nasz ekspert odpowie na wszystkie pytania a także pomoże wybrać właściwego robota do zadeklarowanej powierzchni lub skomplikowania trawnika. Z pomocą specjalisty na pewno z łatwością podejmiesz decyzję na nasze tytularne pytanie: robot koszący czy traktor do trawy.

 

    lockusercartmagnifiercrossmenu
    Porównaj
    Porównanie ×
    Porównaj! Kontyynuj zakupy