0,00

Twój koszyk

Bezpieczne połączenie

Robot do koszenia trawy - o czym pamiętać przy wyborze?

Jak dbać o trawnik, by ten bujnie rósł, prezentował się elegancko i zachwycał soczyście zielonym kolorem? Pomóc może robot do koszenia trawy. Jak działa? Jak wybrać odpowiedni? Poznaj poradnik przygotowany przez ekspertów, który pomoże Ci w zakupie najlepszego robota koszącego!

Robot do koszenia trawy - specyfika

Dopiero zakładasz trawnik? W takim razie teraz jest odpowiedni moment, by rozeznać się w sprzętach, które pomogą Ci zadbać o jego wygląd. A może dysponujesz już swoim skrawkiem zieleni, ale szukasz rozwiązania, które ułatwi Ci prace pielęgnacyjne nad trawnikiem? W tym również pomoże Ci nasz artykuł. Przybliżmy bowiem specyfikę robotów koszących, czyli niewielkich kosiarek, które nie wymagają pracy człowieka – wystarczy je zaprogramować, a samoczynnie uporają się z trawą, ścinając źdźbła do pożądanej wysokości.

Rewolucyjne, automatyczne kosiarki pracują cicho, wydajnie, ekologicznie i bezpiecznie. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego modelu, który były odpowiedni dla każdego trawnika. Tym samym oferta jest dość obszerna – dostępne są urządzenia dedykowane małym trawnikom, jak i dużym powierzchniom trawiastym. Jedne są budżetowe i oferują podstawowe funkcje, inne obfitują w nowoczesne rozwiązania technologiczne, czyniące prace pielęgnacyjne na trawie bardziej owocnymi. Nie należy więc kierować się jedynie maksymalną powierzchnią pracy czy ceną sprzętu. Warto poszukać modelu, który w pełni sprosta Twoim oczekiwaniom. Poniżej prezentujemy wskazówki, które ułatwią Ci podjęcie decyzji zakupowej.

Jak wybrać robot do koszenia trawy?

 • Maksymalna powierzchnia koszenia – to jedno z ważniejszy kryteriów podczas zakupu urządzenia. Mówi o tym, jak dużą powierzchnię może skosić sprzęt w warunkach idealnych – czyli na trawniku o regularnym kształcie, przy pracy na nowej, wydajnej baterii i bez pojawienia się dodatkowych przeszkód (np. wystających korzeni, spadków terenu).

 • Rodzaj noży – na rynku dostępne są urządzenia z różnorodnymi typami mechanizmu koszenia. Szczególnie popularne są noże typu gwiazda (np. cztero- czy ośmioramienne), które radzą sobie świetnie nawet z gęstą, twardą trawą.

 • Ukształtowanie terenu – każde urządzenie posiada jasno sprecyzowane warunki, w których może wydajnie działać. Kwestia ta odnosi się do maksymalnego nachylenia zboczy, kształtu trawnika, występujących na murawie przeszkód (np. bramki na boisku, rabaty kwiatowe w ogrodzie, wystające korzenie drzew). W ofercie producentów dostępne są modele, które świetnie sprawdzą się nawet przy wyjątkowo wymagających nawierzchniach – trawnikach o pochyłości terenu do 55%, nieregularnych obrzeżach.

 • Liczba obsługiwanych obszarów koszenia – każda powierzchnia trawiasta, która jest oddzielona alejkami, podjazdem, krawężnikami, rabatami, jest traktowana jako odrębny obszar koszenia. Poszczególne modele mają wskazane, jak wiele takich trawników mogą obsługiwać – zwykle jest to od 4 do nawet 8.

 • Tryb ładowania – automatyczne roboty posiadają funkcję powrotu do dedykowanej stacji dokującej, gdy wykonają swoje zadanie lub kiedy bateria ma już niewiele procent. W ofercie dostępne są modele z ładowaniem kontaktowym, ale też indukcyjnym. Dodatkowo warto też sprawdzić, czy stacja posiada zadaszenie – jeśli nie, zwykle można je dokupić odrębnie, co zabezpieczy sprzęt przed opadami lub nadmiernym nagrzewaniem.

 • Wysokość koszenia – parametr ten określa, jaką długość minimalną i maksymalną będą mieć źdźbła po skoszeniu. Lubisz długą, lśniącą trawę – wybierz wariant, który kosi nawet do wysokości 65-75 mm. Szukasz urządzenia do dbania o murawę jak na boisku lub polu golfowym? Im krótsza trawa, tym lepiej, więc optymalnym wyborem będzie mocny robot do koszenia na wysokości 15-20 mm.

 • Czujniki – w ofercie znajdziesz sprzęty, które posiadają zaawansowane rozwiązania, sprzyjające bezpieczeństwu i efektywności pracy. To między innymi czujnik deszczu, czujnik podniesienia, ochrona zwierząt domowych czy przycisk awaryjny STOP.

 • Dodatkowe funkcjonalności – to między innymi system łączności Bluetooth, który usprawnia obsługę i sterowanie, system GSM zapewniający zdalne sterowanie urządzeniem, kiedy jest się poza domem, GPS umożliwiający robotowi ustalenie pozycji (ale też zapamiętanie przeszkód, łatwy powrót do stacji dokującej na skróty) czy możliwość dalszej rozbudowy i doposażenia robota do koszenia trawy o nowe funkcjonalności.

Automatyczne kosiarki – rekomendowane modele

Już wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę, gdy szukasz dobrej jakości, wydajnego urządzenia, odpowiedniego do Twojego ogrodu czy innych terenów zielonych. Poniżej prezentujemy kilka rekomendowanych sprzętów w różnym przedziale cenowym, więc uwzględniając budżet, jakim dysponujesz, możesz dopasować odpowiedni model.

Oczywiście oferta urządzeń jest znacznie szersza, dlatego zachęcamy, abyś sprawdził specyfikację dostępnych modeli i wybrał kosiarkę automatyczną na miarę swoich potrzeb!

  lockusercartmagnifiercrossmenu
  Porównaj
  Porównanie ×
  Porównaj! Kontyynuj zakupy