0,00

Twój koszyk

Bezpieczne połączenie

Robot koszący bez przewodu ograniczającego – jaki wybrać?

Robot koszący bez przewodu ograniczającego – jaki wybrać?

Wybór robota koszącego może okazać się dość skomplikowany – szczególnie, gdy nigdy wcześniej nie miało się do czynienia z tego typu sprzętem. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które różnią się producentem, ceną, przeznaczeniem, jak i różnymi parametrami technicznymi. Jednym z typów urządzeń są roboty koszące bez przewodu ograniczającego. Czym się charakteryzują? Jakie kwestie wziąć pod uwagę, gdy planujemy zakup takiego modelu. Oto poradnik ze wskazówkami!

Robot koszący bez przewodu ograniczającego – specyfika

Roboty koszące to urządzenia, które zyskują na popularności. Niosą wiele korzyści dla właściciela, bowiem wyręczają go w obowiązkach związanych z koszeniem trawy. Odpowiednio zaprogramowane działają samoczynnie, a za sprawą licznych czujników i funkcji, gwarantują naprawdę zdumiewające efekty.

Większość sprzętów wymaga instalacji przewodu ograniczającego, którego zadaniem jest wyznaczenie obszaru poruszania się urządzenia. Niemniej konieczność montażu kabla ograniczającego przy krawędzi trawnika czasem zniechęca inwestorów z uwagi na to, że to dość czasochłonne zadanie – przede wszystkim, gdy powierzchnia trawnika jest spora, a poza tym w ogrodzie znajduje się wiele przeszkód (drzewa, rabaty, mała architektura ogrodowa).

Robot bez przewodu ograniczającego to sprzęt bardziej zaawansowany. Do takich możemu zaliczyć Ambrogioo 4,36 Elite , który korzysta z technologii RTK. Urządzenia są wyposażone w nowoczesną technologię, która pozwala im na pracę bez okablowania przewodami obwodowymi na trawniku o określonej powierzchni. Urządzenie opiera swoje działanie na radarowym sprawdzaniu otoczenia przed robotem lub na połączeniu satelitarnym GPS oraz referencyjnej stacji bazowej. Pozwala to na unikanie przeszkód czy eliminuje ryzyko wykroczenia robota poza granice trawnika. Przykładem takiego sprzętu jest np

Ambrogio Twenty ZR 1000 m2

Segway H500E

Segway H800E

Segway H1500E

Segway H3000E 

Ambrogio 4.36 Elite RTK  10 000m2

Robot koszący bez przewodu ograniczającego – co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Zakup robota koszącego należy poprzedzić przeanalizowaniem swoich potrzeb i oczekiwań. Sprzętów w ofercie jest sporo, ale nie wszystkie będą odpowiednie dla danego typu trawnika, a co za tym idzie, nie każdy z nich w optymalny sposób zadba o trawę. Prezentujemy więc kilka kwestii, które warto uwzględnić w swoich poszukiwaniach.

 • Powierzchnia trawnika

Każdy robot koszący ma ściśle określone, do jakiej maksymalnej powierzchni jest dedykowany. Wśród propozycji znaleźć można modele odpowiednie do małych trawników, których powierzchnia wynosi do 1000 m2, ale też średnich i dużych (właściwe do powierzchni wynoszących nawet 20 000 m2).

 • Ukształtowanie terenu

Kupując robot koszący bez przewodu ograniczającego, jak również z przewodem, należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, czyli uwzględnić nachylenia i spadki. Im trudniejszy jest teren, tym wyższe są wymagania wobec urządzenia i musi być on bardziej zaawansowany pod względem konstrukcji i funkcji. Kolejnym ważnym aspektem jest także to, na ile stref podzielony jest trawnik. Mówiąc o strefach mamy na myśli obszary o powierzchni trawiastej, które są od siebie oddzielone różnymi ograniczeniami i przeszkodami, np. krawężnikami, obrzeżami, ścieżkami czy rabatami.

 • Nowoczesne technologie

Najlepsze roboty koszące są wyposażone w różne funkcje i udogodnienia, które sprawiają, że koszenie jest bardziej efektywne, precyzyjne i dodatkowo dba o kondycję trawnika. Są to na przykład czujniki deszczu czy podniesienia, koszenie spiralne, współpraca z asystentem głosowym, zabezpieczenie przed kradzieżą, funkcja rozpoznawania przeszkód, radarowe sprawdzanie otoczenia (szczególnie ważne w przypadku robotów koszących bez przewodu ograniczającego), samoistny powrót robota do stacji dokującej, optymalizacja czasu pracy i wiele innych. Warto także zwrócić uwagę na wydajny akumulator, który pozwoli na wielogodzinną, nieprzerwaną pracę robota.

Robot koszący z przewodem ograniczającym czy bez?

Podsumowując, zakup robota koszącego bez przewodu ograniczającego może być dobrym pomysłem w przypadku dużych trawników, jak i tych, gdzie jest dużo przeszkód w ogrodzie. Jeśli jednak poszukuje się urządzenia do trawnika o równomiernych kształtach czy niedużej powierzchni, nie trzeba obawiać się wyboru modelu z przewodem ograniczającym. Jego montaż wcale nie jest taki trudny i skomplikowany.

Jeśli chodzi o pozostałe parametry, to warto uwzględnić swoje indywidualne potrzeby. Im bardziej zaawansowany model, wyposażony w nowoczesne funkcje, różne czujniki, wydajny akumulator i solidną konstrukcję, tym oczywiście lepiej. Zachęcamy do sprawdzenia robotów koszących w sklepie Robopunkt, przyjrzenia się ich specyfikacji i zakupu odpowiedniego. Potrzebujesz pomocy doradcy? Służymy pomocą!

  lockusercartmagnifiercrossmenu
  Porównaj
  Porównanie ×
  Porównaj! Kontyynuj zakupy