Oczywiście! Nowoczesne roboty koszące omijają przeszkody różnej wielkości i rodzaju. Sprawdź, jak to robią!
Każdy robot koszący omija przeszkody, ale nie każdy robi to równie sprawnie i bezbłędnie. Kosiarki automatyczne, zależnie od producenta oraz modelu, są wyposażone w różnego rodzaju czujniki, systemy nawigacji i mapowania. To dzięki nim potrafią rozpoznawać i omijać obiekty znajdujące się na trawniku. Jak działają systemy omijania przeszkód w robotach koszących i który z nich jest najlepszy?
Przewód ograniczający – bariera dla robota koszącego
Otoczenie przewodem ograniczającym wszelkich obiektów na obszarze koszenia to najprostszy, podstawowy system omijania przeszkód, stosowany w tanich robotach koszących starszego typu. Działa niezawodnie, ale tylko w przypadku stałych przeszkód, takich jak drzewo lub wyspowa rabata. Każdy nowy obiekt trzeba zaznaczyć kablem, inaczej kosiarka autonomiczna w niego wjedzie. Problem stanowią przeszkody ruchome, np. krzesło pozostawione tymczasowo na trawniku.
Aplikacja do zdalnej zmiany trasy robota koszącego
Nowoczesne roboty koszące bez kabla nie wymagają instalacji przewodu ograniczającego. Obszar koszenia wyznacza się za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej, w oparciu o sygnał GPS. Jeśli na trawniku pojawi się nowa przeszkoda, wystarczy przeprogramować trasę kosiarki korzystając z aplikacji w telefonie. W ten sposób możesz w każdej chwili i z dowolnego miejsca wyłączyć z obszaru koszenia potencjalne przeszkody usytuowane na trawniku. To ogromne ułatwienie w porównaniu do każdorazowej instalacji kolejnych pętli przewodu ograniczającego.
Przykładowo mobilna aplikacja Ambrogio Remote oraz moduł ZCS CONNECT umożliwiają zdalne sterowanie robotem koszącym Ambrogio przez internet.
Podobnie działa aplikacja Mammotin: pozwala na odległość programować robota, wyznaczać wirtualne granice i kierować nim jak zdalnie sterowanym samochodem.
Inteligentne planowanie tras
Roboty koszące Mammotion poruszają się po trawniku według zaprogramowanych tras, nie w sposób losowy. Za pomocą aplikacji mobilnej można wyznaczyć plan koszenia uwzględniający wszelkie przeszkody. W razie potrzeby trasę robota da się zdalnie modyfikować, zaznaczając nowe obiekty do ominięcia. Aplikacja Mammotion pozwala wyznaczyć „strefy zakazane”, do których robot koszący nie będzie wjeżdżał. Taką zakazaną strefą może być np. rabata bylinowa albo warzywnik
Czujniki zderzeniowe
Czujniki zderzeniowe, stosowane m. in, w kosiarkach samojezdnych Ambrogio, umożliwiają wykrywanie i omijanie większych obiektów. Zasada ich działania jest prosta: gdy robot koszący uderzy w masywny obiekt o wysokości ponad 10 cm, czujnik uderzenia blokuje ruch robota w kierunku przeszkody. W efekcie kosiarka automatyczna zmienia trasę i wznawia koszenie w inną stronę. Dzięki czujnikom zderzeniowym robot koszący omija obiekty, takie jak drzewa, krzewy, murki oraz meble ogrodowe, bez konieczności zaznaczania każdego z nich za pomocą przewodu ograniczającego lub aplikacji mobilnej.
Czujniki wizualne – „oczy” robota
Roboty koszące wyposażone w czujniki wizualne dosłownie „widzą” otoczenie za pomocą kamer. Na tej zasadzie działa czujnik VisionFence obecny w kosiarkach samojezdnych Segway Navimow. To innowacyjne urządzenie „widzi” wszystko w zasięgu do 5 metrów i w zakresie 140°. Potrafi omijać nawet ruchome obiekty!
Innym przykładem są kosiarki autonomiczne Mammotion z zaawansowanym systemem pozycjonowania 3D Vision + RTK Fusion. Dzięki połączeniu czujników wizualnych z technologią RTK precyzyjnie omijają przeszkody z dokładnością na poziomie 1-2 cm! Samoczyszcząca kamera wizyjna 3D samodzielnie wykrywa zanieczyszczenia na obiektywie i na bieżąco je usuwa, więc nic nie zakłóca widoku. Roboty Mammotion z serii Luba są dodatkowo wyposażone w radary ultrasoniczne, dla jeszcze skuteczniejszego wykrywania obiektów na trawniku.
Czujniki ultradźwiękowe – robot słyszy przeszkody
Czujniki ultradźwiękowe, inaczej radary ultrasoniczne, zastosowano m. in. w robotach koszących Mammotion LUBA oraz Segway Navimow H3000E - Ultrasonic. Czujnik ultradźwiękowy Ultrasonic można również dokupić osobno i wyposażyć w niego dowolny model Segway z linii H. Czujnik montowany na zewnątrz obudowy robota koszącego Segway Navimow emituje krótkie, regularne impulsy dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Fale dźwiękowe, które natrafią na jakiś obiekt, są odbijane z powrotem do odbiornika. W ten sposób robot koszący „słyszy” przeszkody, więc z wyprzedzeniem zmienia kierunek jazdy, aby je na czas ominąć. Czujniki ultradźwiękowe przyspieszają pracę kosiarek samojezdnych, zwiększając wydajność koszenia aż o 50%.
Skaner LiDAR – laserowe mapowanie 3D
LiDAR (ang. Light Detection and Ranging ) to innowacyjny system laserowej nawigacji, stosowany w robotach koszących Dreame Roboticmower A1 z funkcją mapowania w 3D. Innowacyjne urządzenie skanuje otoczenie za pomocą wiązki laserowej, następnie zbiera dane o jej powrocie za pomocą czujników teleskopowych. W ten sposób robot koszący Dreame wykrywa obiekty we wszystkich kierunkach (360° x 59°), w zasięgu do 70 m. Inteligentna kosiarka „widzi” przeszkody nawet w ciemności i bez problemu je omija.
Czujniki omijania przeszkód to bezpieczne koszenie
Roboty koszące nowej generacji inteligentnie poruszają się po trawniku, precyzyjnie omijając przeszkody. Różnego rodzaju czujniki pozwalają im „widzieć”, „słyszeć” i „czuć” otoczenie. Dzięki nim zaawansowane technologicznie kosiarki automatyczne są w pełni samodzielne, mogą pracować bez żadnego nadzoru. Sztuczna inteligencja i niezawodne czujniki to gwarancja, że robot nie skosi Ci rabatki!