0,00

Twój koszyk

Bezpieczne połączenie

Czy robot koszący omija przeszkody?

Oczywiście! Nowoczesne roboty koszące omijają przeszkody różnej wielkości i rodzaju. Sprawdź, jak to robią!

Każdy robot koszący omija przeszkody, ale nie każdy robi to równie sprawnie i bezbłędnie. Kosiarki automatyczne, zależnie od producenta oraz modelu, są wyposażone w różnego rodzaju czujniki, systemy nawigacji i mapowania. To dzięki nim potrafią rozpoznawać i omijać obiekty znajdujące się na trawniku. Jak działają systemy omijania przeszkód w robotach koszących i który z nich jest najlepszy?

Przewód ograniczający – bariera dla robota koszącego

Otoczenie przewodem ograniczającym wszelkich obiektów na obszarze koszenia to najprostszy, podstawowy system omijania przeszkód, stosowany w tanich robotach koszących starszego typu. Działa niezawodnie, ale tylko w przypadku stałych przeszkód, takich jak drzewo lub wyspowa rabata. Każdy nowy obiekt trzeba zaznaczyć kablem, inaczej kosiarka autonomiczna w niego wjedzie. Problem stanowią przeszkody ruchome, np. krzesło pozostawione tymczasowo na trawniku.

Aplikacja do zdalnej zmiany trasy robota koszącego

Nowoczesne roboty koszące bez kabla nie wymagają instalacji przewodu ograniczającego. Obszar koszenia wyznacza się za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej, w oparciu o sygnał GPS. Jeśli na trawniku pojawi się nowa przeszkoda, wystarczy przeprogramować trasę kosiarki korzystając z aplikacji w telefonie. W ten sposób możesz w każdej chwili i z dowolnego miejsca wyłączyć z obszaru koszenia potencjalne przeszkody usytuowane na trawniku. To ogromne ułatwienie w porównaniu do każdorazowej instalacji kolejnych pętli przewodu ograniczającego.

Przykładowo mobilna aplikacja Ambrogio Remote oraz moduł ZCS CONNECT umożliwiają zdalne sterowanie robotem koszącym Ambrogio przez internet.

Podobnie działa aplikacja Mammotin: pozwala na odległość programować robota, wyznaczać wirtualne granice i kierować nim jak zdalnie sterowanym samochodem.

Inteligentne planowanie tras

Roboty koszące Mammotion poruszają się po trawniku według zaprogramowanych tras, nie w sposób losowy. Za pomocą aplikacji mobilnej można wyznaczyć plan koszenia uwzględniający wszelkie przeszkody. W razie potrzeby trasę robota da się zdalnie modyfikować, zaznaczając nowe obiekty do ominięcia. Aplikacja Mammotion pozwala wyznaczyć „strefy zakazane”, do których robot koszący nie będzie wjeżdżał. Taką zakazaną strefą może być np. rabata bylinowa albo warzywnik

Czujniki zderzeniowe

Czujniki zderzeniowe, stosowane m. in, w kosiarkach samojezdnych Ambrogio, umożliwiają wykrywanie i omijanie większych obiektów. Zasada ich działania jest prosta: gdy robot koszący uderzy w masywny obiekt o wysokości ponad 10 cm, czujnik uderzenia blokuje ruch robota w kierunku przeszkody. W efekcie kosiarka automatyczna zmienia trasę i wznawia koszenie w inną stronę. Dzięki czujnikom zderzeniowym robot koszący omija obiekty, takie jak drzewa, krzewy, murki oraz meble ogrodowe, bez konieczności zaznaczania każdego z nich za pomocą przewodu ograniczającego lub aplikacji mobilnej.

Czujniki wizualne – „oczy” robota

Roboty koszące wyposażone w czujniki wizualne dosłownie „widzą” otoczenie za pomocą kamer. Na tej zasadzie działa czujnik VisionFence obecny w kosiarkach samojezdnych Segway Navimow. To innowacyjne urządzenie „widzi” wszystko w zasięgu do 5 metrów i w zakresie 140°. Potrafi omijać nawet ruchome obiekty!

Innym przykładem są kosiarki autonomiczne Mammotion z zaawansowanym systemem pozycjonowania 3D Vision + RTK Fusion. Dzięki połączeniu czujników wizualnych z technologią RTK precyzyjnie omijają przeszkody z dokładnością na poziomie 1-2 cm! Samoczyszcząca kamera wizyjna 3D samodzielnie wykrywa zanieczyszczenia na obiektywie i na bieżąco je usuwa, więc nic nie zakłóca widoku. Roboty Mammotion z serii Luba są dodatkowo wyposażone w radary ultrasoniczne, dla jeszcze skuteczniejszego wykrywania obiektów na trawniku.

Czujniki ultradźwiękowe – robot słyszy przeszkody

Czujniki ultradźwiękowe, inaczej radary ultrasoniczne, zastosowano m. in. w robotach koszących Mammotion LUBA oraz Segway Navimow H3000E - Ultrasonic. Czujnik ultradźwiękowy Ultrasonic można również dokupić osobno i wyposażyć w niego dowolny model  Segway z linii H. Czujnik montowany na zewnątrz obudowy robota koszącego Segway Navimow emituje krótkie, regularne impulsy dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Fale dźwiękowe, które natrafią na jakiś obiekt, są odbijane z powrotem do odbiornika. W ten sposób robot koszący „słyszy” przeszkody, więc z wyprzedzeniem zmienia kierunek jazdy, aby je na czas ominąć. Czujniki ultradźwiękowe przyspieszają pracę kosiarek samojezdnych, zwiększając wydajność koszenia aż o 50%.

Skaner LiDAR – laserowe mapowanie 3D

LiDAR (ang. Light Detection and Ranging ) to innowacyjny system laserowej nawigacji, stosowany w robotach koszących Dreame Roboticmower A1 z funkcją mapowania w 3D. Innowacyjne urządzenie skanuje otoczenie za pomocą wiązki laserowej, następnie zbiera dane o jej powrocie za pomocą czujników teleskopowych. W ten sposób robot koszący Dreame wykrywa obiekty we wszystkich kierunkach (360° x 59°), w zasięgu do 70 m. Inteligentna kosiarka „widzi” przeszkody nawet w ciemności i bez problemu je omija.

Czujniki omijania przeszkód to bezpieczne koszenie

Roboty koszące nowej generacji inteligentnie poruszają się po trawniku, precyzyjnie omijając przeszkody. Różnego rodzaju czujniki pozwalają im „widzieć”, „słyszeć” i „czuć” otoczenie. Dzięki nim zaawansowane technologicznie kosiarki automatyczne są w pełni samodzielne, mogą pracować bez żadnego nadzoru. Sztuczna inteligencja i niezawodne czujniki to gwarancja, że robot nie skosi Ci rabatki!

 

19 listopada 2024
Laserowe roboty koszące LiDAR  – przyszłość dostępna już dziś!

Laserowe roboty koszące LiDAR Roboty koszące LiDAR to nie marka ani seria robotów, lecz ogólna nazwa nowoczesnych kosiarek autonomicznych wyposażonych w innowacyjny system laserowej nawigacji. Dzięki zastosowaniu przełomowej technologii osiągają rekordową precyzję koszenia i niezawodnie omijają wszelkie przeszkody na trawniku. Laserowe kosiarki autonomiczne dosłownie widzą teren w 3D, nawet w zupełnej ciemności! Jak to możliwe? […]

Read More
19 listopada 2024
Roboty koszące do boisk trawiastych i pól golfowych

Roboty koszące do boisk trawiastych i pól golfowych Trawa to idealna nawierzchnia do uprawiania wielu różnych sportów. Gęsta murawa działa jak amortyzator, odciąża stawy i mięśnie sportowców, redukuje ryzyko mikro-urazów oraz zmniejsza ból odczuwany przy upadku. Zapewnia komfortowe warunki do gry w piłkę nożną,  rugby, krykieta, golfa, hokeja na trawie - pod warunkiem, że jest […]

Read More
15 listopada 2024
Laserowe roboty koszące LiDAR  – przyszłość dostępna już dziś!

Poznaj innowacyjne roboty koszące LiDAR z systemem laserowej nawigacji. To przełomowe rozwiązanie umożliwia precyzyjne mapowanie terenu w 3D i niezawodną identyfikację przeszkód na trawniku. Sprawdź, jak to możliwe i jaki model robota wybrać Roboty koszące LiDAR Roboty koszące LiDAR to nie marka ani seria robotów, lecz ogólna nazwa nowoczesnych kosiarek autonomicznych wyposażonych w innowacyjny system […]

Read More
15 listopada 2024
Mulczowanie trawy – darmowe ekonawożenie bez wysiłku

Co to jest mulczowanie trawy i jak je prawidłowo wykonywać? Robot koszący chętnie ci w tym pomoże! Poznaj sposób na darmowe i ekologiczne nawożenie trawnika. Mulczowanie trawy – brzmi tajemniczo, a jednak to bardzo prosty, a przy tym niezwykle przydatny zabieg. Regularnie wykonywany, pozwala uzyskać piękny, zdrowy i gęsty trawnik, a przy okazji sporo zaoszczędzić. […]

Read More
15 listopada 2024
Jak przygotować trawnik dla robota koszącego?

Kilka porad jak przygotować trawnik do robota koszącego. Nowoczesne roboty koszące radzą sobie w różnych warunkach i nie boją się wyzwań. Z drugiej strony, jeśli odpowiednio przygotujesz trawnik dla robota koszącego, osiągniesz najlepsze rezultaty Do wyeliminowania problemu podkaszania trawnika, Zawsze niezbędne są obrzeża pod robota koszącego oraz instalacja stacji ładującej. Więcej na ich temat przeczytasz […]

Read More
15 listopada 2024
Do kiedy można kosić trawę?

Do kiedy kosić trawę jesienią? Na jaką wysokość? Od odpowiedzi na te pytania zależy kondycja trawnika zimą. Ostatnie koszenie wykonuje się od połowy października do początku listopada. Sprawdź, jak dobrać idealny termin i co nie niego wpływa. Ostatnie koszenie trawy Ostatnie koszenie trawy jesienią to ważny zabieg, który bezpośrednio wpływa na kondycję trawnika zimą. Prawidłowy […]

Read More
Wróć do Bloga
Maciej Pawelski
Firma profesjonalna i terminowa. W końcu moje problemy z robotami koszacymi innych producentów zostaly rozwiązane. Pan Daniel złoty człowiek który dobrał odpowiednie urzadzenie zainstalował oraz dobrał odpowiednie ustawienia koszenia tak aby wszystko współgrało z nawadnianiem ogrodu. Jak się później okazało fachowej pomocy udzielono również w kwestii serwisowania systemu nawadniania ogrodu. Minęły już cztery lata od montażu robota którego praca jest w dalszym ciągu na najwyższym poziomie. Szczerze polecam Robopunkt. Pozdrawiam Pana Daniela.
Patryk Szymański
5 gwiazdek bo:
1. Doradztwo - wizja lokalna, oferta produktowa (1200 m2 trawnika).
2. Cena, elastyczność (raty 0%).
3. Dobór sprzętu (Seagway H3000E).
4. Pomoc przy instalacji (dodatkowe akcesoria są dostępne na miejscu).
5. Kontakt po zakupie.

Ps. Bez linki ograniczającej, bez ,,niedokoszeń", bez problemów (instalacja, aplikacja), bez obsługowa i w pełni samodzielna kosiarka autonomiczna, która kosi ,,w pasy" i zmienia ich kierunek zgodnie z tarczą zegara.
Maja BeeMay
W zeszłym roku kupiliśmy u naszego miejscowego dostawcy Ambrogio 20 Elitę. Przez rok trzech różnych speców próbowało ustawić właściwie robota. Wszelkie zabiegi nic nie dawały, robot nie dokaszał. Dopiero Pan Daniel z Robopunkt w ciągu jednego dnia całkowicie zmienił ustawienia i wszystko gra. Naprawdę polecamy Pana Daniela bo zna się na ustawieniu jak nikt inny. Profesjonalny i uczciwy.
Piotr Szuttenbach
Profesjonalny montaż i doradztwo. Wszystko terminowo, dokładnie wytłumaczone działanie robota. Dla wszystkich, którzy się jeszcze zastanawiają nad zakupem robota, warty każdej wydanej złotówki. Bardzo duża oszczędność czasu oraz dużo ładniejsza trawa, wystarczy tylko podlewać i nawozić. Urządzenie samo w sobie praktycznie bezobsługowe. Polecam współprac
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE
    lockusercartmagnifiercrossmenu
    Porównaj
    Porównanie ×
    Porównaj! Kontyynuj zakupy