Mróz zimą, upał latem, a w międzyczasie jak nie ulewa, to wichura – tak można scharakteryzować polską pogodę. Roboty koszące pracują na zewnątrz, więc powinny być przystosowane do trudnych warunków. Czy jest tak w rzeczywistości? Jak pogoda wpływa na roboty koszące?
Czy robot może kosić w deszczu?
Koszenie w deszczu i tuż po nim teoretycznie jest możliwe. Roboty koszące posiadają obudowy o wysokiej klasie szczelności (IPx5 lub IPx6). Dzięki nim mogą bez ryzyka pracować nawet na deszczu oraz przy pracujących zraszaczach. Szczelna obudowa chroni mechanizm robota koszącego nie tylko przed wilgocią, ale także zanieczyszczeniami: ścinkami trawy, piaskiem, pyłem.
Robot nie boi się deszczu, mimo to lepiej zrobić przerwę w koszeniu. Skracanie wilgotnej lub wręcz mokrej trawy to prosta droga do powstawania chorób grzybowych. Wilgotne źdźbła są podatne na uszkodzenia, a zarodniki patogennych grzybów łatwo rozprzestrzeniają się w kroplach wody. Poza tym, mokra trawa skleja się i ugina, przez co trudniej się ją kosi. Gdy przeschnie, trawnik skoszony „na mokro” okazuje się nierówny i wygląda nieporządnie.
Koszenie na deszczu jest bezpieczne dla wodoodpornego robota, ale może zaszkodzić trawie. Aby tego uniknąć, wiele modeli wyposażono w czujnik deszczu, który automatycznie zatrzymuje ostrza i przerywa pracę kosiarki automatycznej przy deszczowej lub bardzo wilgotnej pogodzie. Roboty koszące z czujnikiem deszczu oferują m. in. marki Ambrogio oraz Greenworks.
Czy robot może kosić w upały?
Robot nie bo się gorąca, ale trawnik nie lubi skwaru. Upał, susza i pełne słońce – taki pogodowy tercet jest bardzo szkodliwy dla trawy. Nisko skoszona darń gorzej znosi wysokie temperatury i błyskawicznie wysycha. Trawnik nadal wymaga regularnego koszenia, jednak ostrza robota należy ustawić wyżej, na co najmniej 4-5 cm. Ustal harmonogram pracy robota koszącego na godziny poranne lub późne popołudnie, gdy jest nieco chłodniej, a słońce świeci niżej. Pamiętaj o nawadnianiu!
Robot może kosić w upały, oczywiście w granicach rozsądku. Kosiarki autonomiczne do trawy są przystosowane do pracy w dużym zakresie temperatur. W Polsce klimat jest umiarkowany, więc letni skwar zwykle nie przekracza wytrzymałości kosiarek automatycznych. Uwaga: robot nie powinien nadmiernie się nagrzewać podczas ładowania baterii. Dlatego koniecznie zainstaluj stację ładowania w miejscu ocienionym.
Czy robot może kosić na mrozie?
Robot koszący nie powinien pracować w mroźne dni, i to z kilku powodów. Po pierwsze, trawa nie rośnie przy ujemnych temperaturach, więc nie ma sensu jej kosić. Zmrożone źdźbła są łamliwe i podatne na uszkodzenia, więc skracanie im nie służy. Poza tym, bardzo niska temperatura obniża wydajność akumulatora kosiarki samojezdnej. Najlepiej wykonać ostatnie koszenie trawnika w sezonie na przełomie października i listopada. Na czas zimy warto oddać robota koszącego do serwisu, na generalny przegląd , czyszczenie, ostrzenie noży i ewentualną wymianę uszkodzonych części.
Robot koszący nie boi się kaprysów pogody, ale trawnik jest pod tym względem bardziej wrażliwy. Trawa źle znosi koszenie na deszczu, w upały lub w mroźne dni. Dlatego unikaj koszenia w trudnych warunkach pogodowych, jeśli priorytetem jest dla Ciebie piękny, zadbany trawnik