Jak często kosić trawę – raz w tygodniu nie wystarczy
Koszenie trawy to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. A jednocześnie – najbardziej pracochłonnych. Regularne skracanie źdźbeł jest kluczowe dla zdrowego wzrostu i wyglądu trawnika.
Po co kosić trawę? Czy częste koszenie trawnika ma sens?
- Estetyka – Równo skoszony trawnik wygląda porządnie i wydaje się zadbany. Zapewnia piękne tło dla roślin ozdobnych i małej architektury.
- Wizytówka ogrodu – Starannie skoszona trawa oznajmia: „Właściciel posesji dba o swój ogród”. Tymczasem zapuszczone, trawiaste zarośla psują opinię w gronie sąsiadów.
- Zdrowsza trawa – Regularne koszenie ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych trawy.
- Gęstsza darń – Częste koszenie trawy pobudza ją do wzrostu i krzewienia się. W efekcie darń się zagęszcza i zachowuje soczyście zielony kolor.
- Mniej chwastów i mchu – Systematyczne koszenie trawnika zapobiega rozsiewaniu się chwastów i wnikaniu mchu. Wysoka, rzadko koszona trawa to zaproszenie dla mchu.
- Mocne korzenie – Koszenie trawnika stymuluje rozwój zdrowego, mocnego systemu korzeniowego. Rozbudowane korzenie zwiększają odporność trawy na suszę.
- Mniej alergenów – Rzadko koszona trawa zakwita i pyli. Pyłki trawy obfitują w alergeny
- Łatwiejsze nawożenie – Skoszony trawnik zapewnia lepszy dostęp granulek nawozu do gleby.
Czy rzadkie koszenie szkodzi trawie?
Tak! Koszenie trawnika „na zapas”, czyli rzadko, raz na kilka tygodni, za to nisko, to podstawowy błąd w pielęgnacji! Lepiej powtórzyć koszenie za kilka dni niż od razu wykonać krótkie, radykalne cięcie.
Jeśli pozwolisz trawie urosnąć zbyt wysoko, a potem jednorazowo skrócisz źdźbła o ponad 1/3-1/2 wysokości, uszkodzisz węzły krzewienia. W efekcie trawnik się przerzedzi, będzie słabiej odrastał i utraci ładny wygląd. Wkrótce pojawią się na nim chwasty i mech.
Jak często trzeba kosić trawnik?
Częstotliwość koszenia trawy zależy od kilku czynników. Decyzję, jak często kosić trawę, należy dostosować do pory roku, pogody (zwłaszcza wilgotności i temperatury), sposobu użytkowania, rodzaju mieszanki nasion trawy użytej do założenia trawnika oraz stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
- Prawidłowo nawożona i nawadniana trawa jest zdrowsza, rośnie szybciej, więc trzeba ją kosić częściej.
- Trawnik sportowy i reprezentacyjny (gazonowy) wymagają częstszego koszenia niż rekreacyjny i łąkowy.
- Specjalne mieszanki nasion traw trawnikowych wolnorosnących rzadziej potrzebują koszenia. Z drugiej strony, gorzej znoszą deptanie.
Naczelna zasada brzmi: Lepiej kosić częściej i wyżej niż rzadko i nisko. Nie musisz robić tego samodzielnie – robot koszący może Cię wyręczyć. W ten sposób zyskasz dziesiątki godzin czasu wolnego w sezonie.
Czy robot może kosić codziennie? Tak! Jeśli trawa jest systematycznie podlewana, codzienne koszenie robotem to doskonałe rozwiązanie. Robot, w przeciwieństwie do zwykłej kosiarki, nie „marnuje” pokosu, tylko zmienia go w organiczny nawóz. Codzienne koszenie zwykłą kosiarką z koszem to zły pomysł: wyjaławia trawnik.
Jak często kosić trawę wiosną?
Wczesną wiosną, w marcu i kwietniu, temperatura jest niska, za to w glebie jest pod dostatkiem wody. Trawa rośnie jeszcze dość wolno, ale regularne koszenie zachęci ja do szybszej regeneracji po zimie. Po zimowej przerwie trawnik najpewniej zdążył nadmiernie „wybujać”. Wczesną wiosną warto kosić co 2-3 razy w tygodniu, stopniowo obniżając wysokość trawy przy każdym zabiegu.
Późną wiosną, w maju i czerwcu, jest ciepło i nadal dość wilgotno. Trawa rośnie błyskawicznie, więc wymaga częstego koszenia. Najlepsze rezultaty daje koszenie co drugi dzień, a nawet codziennie, ale tak, by tylko lekko skracać wierzchołki źdźbeł trawy. Warto zdecydować się na mulczowanie – drobny pokos pozostawiony na trawniku to darmowy nawóz organiczny. Możesz kosić nisko, na 3-4 cm – w tym okresie trawie to nie zaszkodzi.
Jak często kosić trawę latem? Czy kosić trawnik w czasie suszy?
To, jak kosić trawę latem, zależy od pogody i możliwości nawadniania. Jeśli lato jest wilgotne lub masz możliwość systematycznego podlewania, kontynuuj częste koszenie trawnika, mniej więcej co drugi dzień.
Jak kosić trawę w czasie suszy i w upały? Gdy lipiec i sierpień są gorące i prawie bezdeszczowe, koniecznie zwiększ wysokość koszenia do ok. 5-6 cm. Nadal koś trawnik regularnie, 1-2 razy w tygodniu. Zadbaj o nawadnianie – automatyczny system nawadniający rozwiąże problem podlewania trawy w czasie urlopu.
Późnym latem, we wrześniu, gdy regularne opady powrócą i skończą się upały, możesz wrócić do późnowiosennego trybu koszenia co 2-3 dni. Dzięki temu znikną suche, spalone słońcem źdźbła, a trawnik odzyska soczystą zieleń. Często koszona trawa szybko wróci do formy, o ile nie zabraknie jej wilgoci.
Jak kosić trawnik jesienią?
Druga połowa września i październik to czas przygotowania trawnika do zimy. Koś trawnik regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Nie bój się kosić nisko, wczesną jesienią trawa dobrze to znosi.
Ostatnie koszenie przed zimą wykonaj pod koniec października lub na początku listopada, mniej więcej tydzień przed zapowiadanymi przymrozkami. Skróć źdźbła na ok. 4 cm. W razie potrzeby powtórz koszenie, jeśli po pierwszych przymrozkach znów się ociepli i trawa zacznie rosnąć.
Koszenie to nie wszystko – przed zimą usuń opadłe liście z trawnika. Może Ci w tym pomóc robot koszący zbierający liście.
Jak często kosić trawnik, jeśli nie masz na to czasu?
Dokładne skoszenie dużego trawnika trwa kilka godzin, więc właściciele zwykłych kosiarek z reguły robią to zbyt rzadko. Rozwiązaniem jest autonomiczny robot koszący, który wykonuje całą pracę za Ciebie! Nie tylko kosi trawnik, ale jednocześnie nawozi go ścinkami pokosu. W Robopunkt znajdziesz kilkadziesiąt kosiarek automatycznych różnych marek, a nasi eksperci pomogą Ci dobrać model najlepiej dopasowany do potrzeb Twojego trawnika. Regularne, częste koszenie robotem koszącym w połączeniu z zastosowaniem automatycznego nawadniania to przepis na gęsty, soczyście zielony trawnik przez cały sezon!