Kilka porad jak przygotować trawnik do robota koszącego.
Nowoczesne roboty koszące radzą sobie w różnych warunkach i nie boją się wyzwań. Z drugiej strony, jeśli odpowiednio przygotujesz trawnik dla robota koszącego, osiągniesz najlepsze rezultaty
Do wyeliminowania problemu podkaszania trawnika, Zawsze niezbędne są obrzeża pod robota koszącego oraz instalacja stacji ładującej. Więcej na ich temat przeczytasz w dalszej części tego wpisu. Jeśli planujesz zakup robota koszącego starszego typu, dodatkowo czeka Cię wkopywanie przewodu ograniczającego wokół trawnika oraz wszelkich elementów, które kosiarka musi ominąć. Pozostałe przygotowania będą wyglądały nieco inaczej zależnie od tego, czy masz już trawnik, czy dopiero planujesz go założyć.
Opcja nr 1: Masz już trawnik
Jak przygotować istniejący trawnik do robota koszącego? Inteligentne kosiarki automatyczne potrafią omijać skomplikowane przeszkody i poruszać się po trudnym terenie. Jednak jeśli odpowiednio przygotujesz trawnik, usprawnisz pracę robota i zwiększysz jego wydajność, unikniesz niedokoszonych miejsc oraz innych rozczarowań.
Przede wszystkim dobierz model kosiarki autonomicznej do wielkości i kształtu trawnika oraz rezultatów, jakie chcesz osiągnąć. Przykładowo, jeśli Twój trawnik ma powierzchnię ok. 1000-1500 m2, ponadto zależy Ci na perfekcyjnej pielęgnacji krawędzi, świetnym wyborem będzie robot koszący Ambrogio 4.0 Basic Medium 1200 m2 lub Mammotion Yuka 1500. Bardzo rozległy, skomplikowany trawnik to zadanie dla kosiarki automatycznej Ambrogio 4.36 Elite RTK 10000 m2 albo Mammotion Luba 2 10 000. Jeśli teren jest nierówny, rozważ zakup robota koszącego z napędem na cztery koła, takiego jak modele z serii NEXTTECH marki Ambrogio.
Przygotowanie trawnika do robota koszącego nie jest skomplikowane.
- Usuń przeszkody utrudniające pracę kosiarki automatycznej, takie jak kamienie, gałęzie, szyszki, wyrównaj kretowiska oraz dziury w murawie wykopane przez psa. Oczywiście w miarę możliwości - jeśli na obszarze koszenia „coś” zostanie, inteligentny robot koszący potrafi ominąć problematyczny obiekt lub pokonać go górą.
- Zabezpiecz ewentualne „pułapki” czyhające na robota, takie jak otwarty wlot studzienki lub właz szamba
- Zamontuj odpowiednie obrzeża trawnika pod robota koszącego
- Zainstaluj stację dokującą
Opcja nr 2: Dopiero planujesz zakładanie trawnika
Jak założyć trawnik dla robota koszącego od zera?
- Na początek usuń darń i oczyść cały obszar z chwastów, kamieni, gruzu, korzeni i innych resztek.
- Na tym etapie warto wzbogacić glebę kompostem lub zasilić nawozami do trawników, a w razie potrzeby odpowiednio wcześnie odkwasić, czyli zwapnować.
- Następnie przekop i wyrównaj cały teren. Robot koszący sprawniej porusza się po równym trawniku niż gdy musi pokonywać wyboje czy koleiny.
- Jeśli dopiero planujesz nasadzenia, postaraj się w miarę możliwości zgrupować rośliny w formie kilku większych wysp na trawniku lub wzdłuż jego brzegów. Pojedyncze drzewa, krzewy i inne elementy rozrzucone po całym obszarze koszenia spowalniają pracę robota, który musi je omijać i osobno „obkaszać”.
- Jeśli zakładasz trawnik z siewu, wybierz mieszankę trawnikową dopasowaną do koszenia przez kosiarkę samojezdną. Idealna trawa pod robota koszącego powinna być złożona z wieloletnich gatunków traw trawnikowych, odporna na częste, intensywne koszenie, ponadto dobrze reagować mulczowanie. Reszta zależy od lokalizacji i przeznaczenia trawnika (np. trawa rekreacyjna, sportowa, gazonowa).
Dalsze postępowanie wygląda identycznie jak w przypadku dostosowywania istniejącego trawnika do koszenia przez robota: konieczna jest instalacja obrzeży i stacji dokującej.
Jakie obrzeże trawnika pod robota koszącego?
Prawidłowo wykonane obrzeża trawnika to gwarancja, że robot koszący nie pozostawi niedokoszonych krawędzi ani nie uszkodzi kwitnącej rabatki przyległej do murawy.
Ostrza kosiarek samojezdnych są z reguły umieszczone centralnie, więc nie sięgają brzegów obudowy robota. Jeśli chcesz, by robot skosił trawnik aż po same krawędzie, musi mieć możliwość wjechania jednym kołem na obrzeże.
Idealne obrzeże trawnikowe dla robota koszącego nie powinno wystawać nad powierzchnię gruntu. Krawężnik o wysokości ponad 2 cm może utrudniać pracę kosiarki samojezdnej. Znaczenie ma krawędź obrzeża przyległa do murawy. Część krawężnika od strony rabaty można podwyższyć, np. ze względów dekoracyjnych. Ciekawym rozwiązaniem są obrzeża dwupoziomowe, inaczej schodkowe.
Dla większości modeli kosiarek autonomicznych optymalna szerokość obrzeża trawnika wynosi ok. 18 cm. Dzięki temu robot jadący jednym kołem po krawężniku będzie mógł sięgnąć nożem do samych krawędzi murawy.
Z czego zrobić obrzeże trawnika pod robota koszącego? Najczęściej stosowane materiały to kostka granitowa, betonowa kostka brukowa, betonowy krawężnik (podłużny), rzadziej cegła klinkierowa lub impregnowane drewno. Ciekawym rozwiązaniem jest opaska z kamieni ograniczona z obu stron plastikowym obrzeżem trawnikowym typu ekoboard.
Gdzie umieścić stację dokującą robota koszącego?
Stacja dokująca, inaczej stacja ładowania, musi być łatwo dostępna dla robota koszącego. Powinna znajdować się na płaskim terenie, w miejscu ocienionym, poza zasięgiem zraszaczy oraz w bliskiej odległości od źródła prądu. Im dalej od gniazdka elektrycznego zaplanujesz stację dokującą, tym dłuższe kable będziesz musiał do niej doprowadzić.
Nadaj nie jesteś pewien, jak przygotować trawnik do robota koszącego? Eksperci z robopunkt.pl z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania i udzielą niezbędnych porad.