Wertykulacja i aeracja trawnika – dwa różne i często mylone zabiegi
Aeracja i wertykulacja to dwa zabiegi ważne dla zdrowia i wyglądu trawnika. Mają sporo wspólnych cech i często są ze sobą mylone, jednak tak naprawdę znacznie się od siebie różnią. Na czym polega aeracji i wertykulacja, kiedy i jak je wykonać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Wertykulacja a aeracja – czym się różnią?
Oba zabiegi polegają na celowym uszkadzaniu darni, aby pomóc jej się zregenerować. Czym się różnią? Mówiąc w skrócie, wertykulacja to pionowe, dość płytkie nacinanie darni, natomiast aeracja polega na nakłuwaniu trawnika do większej głębokości. Oba zabiegi są praco- i czasochłonne, do tego wymagają specjalnego sprzętu. Zamiast wykonywać je samodzielnie, warto zdać się na profesjonalistów!
Kiedy wertykulacja trawnika jest potrzebna?
Wertykulacja trawnika, inaczej skaryfikacja, ma na celu rozerwanie warstwy filcu zalegającego na trawniku. Filc trawnikowy to zbite resztki martwych źdźbeł trawy, mchu i innych resztek organicznych. Gdy gromadzi się na trawniku, stopniowo odcina dostęp tlenu do korzeni trawy, a także utrudnia wnikanie nawozów i wody z nawadniania. Jednocześnie gruby kożuch filcu sprzyja rozwojowi mchu oraz chorób grzybowych trawnika, takich jak pleśń śniegowa
Co to jest wertykulacja i jak ją wykonać?
Wertykulacja trawy polega na pionowym nacinaniu darni do głębokości od 0,5 do 1,5 cm za pomocą metalowych ostrzy. Służy do tego wertykulator ręczny (manualny), elektryczny lub spalinowy. Zabieg należy wykonać „na krzyż”: w poprzek i wzdłuż trawnika. Na koniec starannie wygrab z trawnika wszystkie resztki filcu wyrwane przez ostrza wertykulatora.
Kiedy wertykulować trawnik?
Pierwsza wertykulacja trawnika ma sens najwcześniej w drugim roku po założeniu, gdy darń się porządnie zagęści! Na młodym trawniku ten zabieg może być wręcz szkodliwy. Wertykulację starszych trawników należy wykonywać co najmniej raz w roku, najlepiej na początku lub pod koniec sezonu. Idealne warunki panują, gdy gleba jest dość wilgotna: wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, lub pod koniec lata, od końca sierpnia do końca września. Jeśli jesień jest łagodna, można opóźnić termin wertykulacji do października.
Kiedy aeracja trawnika jest zalecana?
Aeracja trawnika kiedy gleba jest silnie ubita od częstego wydeptywania pozwala trawie odetchnąć! Ten zabieg pozwala aby ją napowietrzyć i rozluźnić podłoże, znacznie ułatwia wzrost korzeni trawy, ponadto usprawnia wnikanie wody oraz nawozów wgłęb gleby.
Co to jest aeracja trawnika i jak ją przeprowadzić?
Aeracja, inaczej napowietrzanie trawnika, to po prostu pionowe nakłuwanie darni. Narzędziem potrzebnym do tego celu jest aerator ręczny, elektryczny lub spalinowy. Na młodych, 2-3 letnich trawnikach przeważnie wystarcza aeracja powierzchniowa, do głębokości 3-4 cm. Na małej działce można wykorzystać do tego buty z kolczastymi nakładkami. Na ciężkich zbitych, gliniastych glebach potrzebna jest aeracja wgłębna, do ok. 10 cm. Na terenach intensywnie wydeptywanych, np. boiskach, wskazane jest jeszcze głębsze nakłuwanie trawy, do 15 cm.
Najtrwalsze efekty przynosi aeracja wgłębna za pomocą aeratora rurkowego. Kolce w formie pustych w środku rurek, nakłuwając darń, wycinają jej fragmenty, tzw. „korki”. Po zakończeniu aeracji należy je wygrabić i np. przeznaczyć na kompost.
Optymalna gęstość nakłuć podczas aeracji zależy od rodzaju podłoża. Ciężkie, silnie ubite gleby nakłuwa się co 7-10 cm, wykonując do 200 otworów na 1 m2 trawnika. Na lżejszych, luźnych glebach wystarczy 100-150 nakłuć na 1 m2 murawy.
Kiedy wykonać aeracje trawnika?
Pierwsza aeracja trawnika, jest potrzebna dopiero po 2 latach od założenia. Początkowo wystarcza powierzchniowa aeracja trawnika 1-2 razy w sezonie. Starsze trawniki mogą wymagać aeracji wgłębnej kilka razy w roku, a bardzo intensywnie użytkowane nawet co miesiąc. Zalecany termin aeracji jest podobny jak wertykulacji: wiosna, od marca do maja, lub koniec sezonu, od końca sierpnia do października. W ostateczności aerację można wykonać jeszcze później, nawet do początku listopada. Co najpierw, wertykulacja czy aeracja? Aerację przeprowadza się po wertykulacji, jako element renowacji trawnika albo jako samodzielny zabieg.
Piaskowanie – ważny zabieg po aeracji
Aby utrwali efekt rozluźnienia podłoża, otwory po aeracji należy zasypać piaskiem. W tym celu rozgrab równomiernie na całym trawniku warstwę gruboziarnistego piasku kwarcowego. Jeśli trawnik jest przerzedzony, możesz połączyć piaskowanie z dosiewką nasion trawy.
Aeracja trawnika kiedy gleba jest zbita i słabo chłonie wodę, a wertykulacja trawnika kiedy darń przerosła filcem, są niezastąpione! Jeśli nie masz na te zabiegi czasu ani energii, zleć kompleksową pielęgnację trawnika Naszej ekipie!