Renowacja trawnika po zimie i nie tylko – ważne zabiegi krok po kroku
Trawnik na wiosnę często nie prezentuje się najlepiej – pożółkłe, przerzedzone źdźbła, pleśń śniegowa i suche placki. Mróz na przemian z odwilżą, zalegający śnieg oraz inne wyzwania zimowej aury odbijają się na wyglądzie murawy. Renowacja trawnika pomoże mu szybko wrócić do formy, odzyskać gęstość i soczystą zieleń. Oto niezawodny przepis, jak odnowić trawnik krok po kroku – nie tylko po zimie.
Na czym polega renowacja trawnika?
Renowacja trawnika, inaczej regeneracja lub rekultywacja, to cykl zabiegów, które pozwolą murawie szybko się zregenerować. Najczęściej przeprowadza się ją wiosną, bo właśnie wtedy trawa najczęściej wymaga regeneracji, jednak możną ją przeprowadzić również w innych terminach. Najważniejsza jest odpowiednia kolejność i prawidłowe wykonanie zabiegów. Przedstawiamy je poniżej.
Trawnik po zimie – kiedy rozpocząć wiosenną renowację?
Termin rozpoczęcia renowacji trawnika zależy od pogody w danym sezonie. Odczekaj, aż stopnieje śnieg, temperatura wzrośnie do ok. 10°C, a gleba rozmarznie i nieco obeschnie, ale trawa nie wznowi jeszcze wzrostu. Zwykle idealny moment na regenerację trawnika przypada w marcu, a w chłodniejszych regionach kraju na początku kwietnia.
Pielęgnacja trawnika na wiosnę – od czego zacząć?
Na początek oczyść trawnik z resztek liści, gałązek i wszystkiego, co zalega na nim po zimie. Nawet, jeśli jesienią Twój robot koszący YUKA Mammotion z koszem dokładnie wyzbierał opadłe liście, prawdopodobnie zimowy wiatr przywiał nieco nowych, z sąsiednich posesji albo parku.
Wiosenna renowacja trawnika krok po kroku
Właściwa regeneracja trawnika po zimie ruszyła! Na początek…
- Wałowanie – Zimą woda zgromadzona w glebie na przemian zamarza i rozmarza, zmieniając objętość. Darń staje się nierówna, powstają drobne pęknięcia, wypiętrzenia gruntu i mikro komory powietrzne tuż pod powierzchnią. Korzenie trawy poodrywane od podłoża nie mogą prawidłowo pobierać wody. Wałowanie pozwoli wyrównać trawnik i docisnąć podniesione kępy do gruntu. Do tego celu służy gładki wał do trawy, inaczej walec ogrodowy. Jego ciężar należy dobrać do typu gleby: cięższy wał stosuj na lekkich, piaszczystych glebach, lekki wał na ciężkich, gliniastych.
Wałowanie trawnika warto powtarzać kilka razy w sezonie, tym razem z zastosowaniem wału kołkowego, czyli walca z kolcami. To narzędzie jednocześnie wyrówna i napowietrzy trawnik bez niszczenia darni.
-
- Grabienie lub wertykulacja – Po wałowaniu dokładnie wygrab darń z martwych źdźbeł, mchu i innych resztek organicznych, czyli tzw. filcu. Jeśli warstwa filcu na trawniku jest gruba, zwykłe grabie nie wystarczą. Konieczna jest wertykulacja trawnika, czyli pionowe nacinanie darni za pomocą metalowych ostrzy. Więcej na temat tego zabiegu przeczytasz tutaj.
- Aeracja i piaskowanie – Dwuletnie i starsze trawniki mogą wymagać napowietrzenia. W tym celu wykonywana jest aeracja. Polega na głębokim nakłuwaniu darni, a następnie zasypaniu powstałych otworów piaskiem. Więcej na temat tych zabiegów dowiesz się tutaj.
- Dosiewka – Jeśli na trawniku widać ubytki, teraz jest dobry moment, by je uzupełnić. Dosiewkę nasion trawy najlepiej wykonać po wertykulacji i aeracji, równocześnie z piaskowaniem. Więcej na temat dosiewania trawy przeczytasz tutaj.
- Koszenie – Pierwsze koszenie po zimie wykonaj dopiero, gdy trawa urośnie do wysokości ok. 8 cm. Uwaga, nie koś zbyt nisko! Skróć źdźbła trawy maksymalnie o 1/2 -1/3. Nic prostszego, po prostu ustaw noże robota koszącego na wysokość 4-6 cm i pozwól mu działać.
- Wapnowanie – Na kwaśnych glebach po pierwszym koszeniu rozsyp nawóz wapienny, aby wyregulować odczyn. Bezpieczniej jest zastosować wapno węglanowe. Wapno tlenkowe działa szybko i agresywnie, więc zwiększa ryzyko uszkodzenia murawy. Jeśli zastosowałeś wapnowanie, odczekaj z klasycznym nawożeniem trawnika ok. 3 tygodni.
- Nawożenie – Wiosenne nawożenie trawnika da mu energię do wzrostu i przyspieszy regenerację. Zastosuj specjalny wiosenny nawóz do trawy o wysokiej zawartości azotu albo nawóz trawnikowy długodziałający, stosowany raz w sezonie. Więcej szczegółów na temat nawiożenia trawnika przez cały sezon znajdziesz tutaj.
- Podlewanie – Bezpośrednio po wapnowaniu lub nawożeniu koniecznie obficie podlej trawnik. Woda rozpuści nawóz i ułatwi jego wnikanie w podłoże, a ponadto zminimalizuje ryzyko uszkodzenia źdźbeł przez stężony preparat. Podlewanie trawnika „z węża” mija się z celem – znacznie wygodniejszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem jest system nawadniający wyposażony w zraszacze.
Renowacja trawnika bez wysiłku
Renowacja trawnika obejmuje wiele zabiegów, które zwykle okazują się bardziej męczące i skomplikowane, niż się wydaje. Ważna jest ich kolejność i prawidłowe wykonanie, poza tym trzeba wziąć pod uwagę jeszcze rodzaj gleby, wiek trawnika, pogodę i kilka innych czynników. Łatwo się w tym pogubić, do tego trzeba mieć sporo specjalistycznego sprzętu. Na szczęście da się łatwiej! Zwróć się o pomoc do naszych ekspertów, którzy profesjonalnie odnowią Twój trawnik oraz wykonają inne niezbędne prace w ogrodzie.