Zakładanie trawnika bez pomyłek
Zakładanie trawnika to pierwszy krok do realizacji marzenia o idealnym zielonym dywanie wokół domu. Aby nowy trawnik spełnił oczekiwania, trzeba od początku pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, jak założyć trawnik bez rozczarowań!
Sposoby zakładania trawnika
Istnieją różne sposoby zakładania trawników. Wybór jednego z nich to podstawowa decyzja, jaką musisz podjąć. Każda metoda zakładania trawnika ma zarówno zalety, jak i wady.
- Trawnik z siewu – Zakładanie trawnika z siewu to najtańsza i najczęściej wybierana metoda. Jej szczegółowy opis znajdziesz nieco niżej. Jest stosunkowo prosta do przeprowadzenia, jednak wymaga cierpliwości i sumienności. Kluczowe znaczenie ma wybór właściwej mieszanki nasion trawy oraz prawidłowa technika wysiewu. Na widoczne efekty trzeba trochę poczekać. Przez kilka tygodni nowo zasiany trawnik wymaga codziennego podlewania, nie może być deptany ani koszony. Poza tym siew na silnie nachylonym terenie jest ryzykowny, ze względu na możliwość przemieszczenie nasion trawy przez opady deszczu.
- Trawnik z rolki – Zakładanie trawnika z rolki zapewnia natychmiastowy efekt zielonej murawy, która można od początku umiarkowanie użytkować. Z drugiej strony, układanie zrolowanej darni okazuje się znacznie bardziej pracochłonne od siewu nasion trawy, ponadto koszt założenia trawnika z rolki jest kilkukrotnie wyższy w porównaniu do trawnika z siewu. Zaletą jest możliwość równomiernego zadarniania stromych stoków
- Mieszanka nasion z ziemią – To sprytna wersja metody zakładania trawnika z siewu. Polega na rozprowadzeniu po uprzednio przygotowanym podłożu mieszaniny dokładnie rozdrobnionej, żyznej ziemi z nasionami traw trawnikowych. Pozwala ominąć etap „wgrabiania” nasion trawy w podłoże po wysiewie. Z drugiej strony, przygotowanie odpowiedniej mieszanki wymaga staranności i wprawy – błąd na tym etapie skutkuje nierównomiernym rozmieszczeniem nasion, a tym samym uzyskaniem niejednolitego trawniku pełnego ubytków.
- Hydrosiew – To innowacyjna odmiana zakładania trawników z siewu, możliwa do przeprowadzenia wyłącznie z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu, przez przeszkolone osoby z doświadczeniem. Polega na pokryciu przygotowanego podłoża płynną mieszaniną wody, nasion traw, organicznego mulczu oraz nawozu i innych dodatków, które zabezpieczają nasiona przed wysychaniem. Hydrosiew skraca czas oczekiwania na zadawalający efekt wizualny w porównaniu z tradycyjnym wysiewem, ponadto lepiej się sprawdza na tzw. „trudnych” terenach, takich jak nasypy i skarpy.
Jak przygotować ziemię pod trawnik przed założeniem?
Staranne przygotowanie podłoża pod trawnik jest niezbędne niezależnie od wybranej metody zakładania zielonego dywanu. Przed założeniem trawnika wskazana jest analiza gleby, pozwalająca poznać jej odczyn i zasobność. Wyniki badania gleby pozwolą wyliczyć właściwe dawki nawozów oraz wapna potrzebnego do odkwaszenia podłoża.
- Przygotowanie terenu pod trawę trzeba zacząć od usunięcia istniejącej darni. Następnie ziemia pod trawnik wymaga dokładnego odchwaszczenia, oczyszczenia z kamieni, gruzu i innych resztek.
- Ustal, jak poprawić strukturę gleby pod trawnik. Jeśli ziemia pod trawnik jest ciężka, gliniasta i nieprzepuszczalna, trzeba ją rozluźnić, mieszając z gruboziarnistym piaskiem. Suche, piaszczyste podłoże ulepszy dodatek kompostu lub odkwaszonego torfu.
- Regulacja odczynu podłoża pod trawnik to ważny etap. Aby odkwasić glebę, stosuje się nawozy wapniowe. Należy je wymieszać z podłożem do głębokości 15-20 cm. Znacznie rzadziej zachodzi konieczność zakwaszenia ziemi pod trawnik. Gdy pH przekracza 7,5, można je obniżyć kwaśnym torfem. Jeśli odczyn gleby od początku jest właściwy (w granicach pH 5,5-7,0), wapnowanie trawnika można pominąć.
- Nawożenie przed założeniem trawnika wykonaj dopiero 3-4 tygodnie po wapnowaniu. Zastosuj nawóz wieloskładnikowy o zbilansowanej zawartości azotu, potasu, fosforu oraz mikroelementów, w dawce zalecanej przez producenta.
- Przekopanie, rozdrobnienie i wyrównanie (wałowanie) podłoża pod trawnik to ostatni etap przygotowań. Te zabiegi znacznie ułatwi profesjonalny sprzęt, zwłaszcza glebogryzarka oraz wał.
Zakładanie trawnika krok po kroku z siewu
Kiedy najlepiej siać trawę? Najlepsze warunki do zakładania trawnika z siewu panują wiosną, w kwietniu i maju, oraz od połowy sierpnia do połowy października. Jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła, można zaryzykować późniejszy termin wysiewu trawy.
- Wybór mieszanki trawnikowej – Trawa rekreacyjna, sportowa czy gazonowa? Dobierz mieszankę nasion traw trawnikowych odpowiednią do planowanego sposobu użytkowania trawnika.
- Sianie trawy – Równomierny wysiew nasion trawy jest kluczowy dla uzyskania jednolitej darni. Zrezygnuj z ręcznego siewu, siewnik do trawy sprawdzi się o wiele lepiej! Obsiej cały teren na krzyż, wykonując dwie serie przejazdów siewnika w prostopadłych kierunkach. Ilość wysianych nasion trawy powinna wynosić 20-40 g/m2, zależnie od zastosowanej mieszanki trawnikowej. Odpowiednie zalecenia znajdziesz na opakowaniu.
- Grabienie i wałowanie – Za pomocą grabi wmieszaj nasiona trawy w podłoże na głębokość ok. 1 cm. Następnie wykonaj wałowanie całego obsianego obszaru, aby wyrównać teren i wcisnąć nasiona w grunt. Służy do tego wał do trawnika, inaczej walec ogrodowy.
- Pielęgnacja trawnika – W pierwszych tygodniach od siewu konieczne jest codzienne podlewanie trawnika silnie rozproszoną wodą. Do tego celu najlepiej nadają się zraszacze, wchodzące w skład systemu nawadniającego. Odradzamy podlewanie nowego trawnika wężem ogrodowym – mocny strumień wody przemieściłby nasiona. Jeśli wśród siewek trawy pojawiły się chwasty dwuliścienne, rozważ oprysk selektywnym herbicydem.
- Pierwsze koszenie trawnika – Poczekaj, aż źdźbła młodej trawy osiągną długość 8-10 cm i dopiero wtedy wykonaj pierwsze koszenie. Najbezpieczniej jest wykorzystać do tego robota koszącego. Samojezdne urządzenie nie uszkodzi delikatnej, świeżej darni swoim ciężarem.
Samodzielne zakładanie trawnika często daje mierne efekty. Zwykle okazuje się bardziej skomplikowane i pracochłonne, niż się z początku wydaje. Bez specjalistycznego sprzętu nie da się osiągnąć takich rezultatów, jakie bez trudu zapewniłaby profesjonalna ekipa z doświadczeniem i parkiem maszynowym. Dlatego warto zdać się na fachowców i w ten sposób zaoszczędzić sobie mnóstwo pracy, czasu i rozczarowań. Zleć to zadanie firmie Robopunkt – zakładanie trawników oraz ich pielęgnacja to nasza specjalność!